Čo je to inkontinencia a ako s ňou účinne bojovať?

Čo je to inkontinencia a ako s ňou účinne bojovať?

- in Rady a tipy
2795
Komentáre vypnuté na Čo je to inkontinencia a ako s ňou účinne bojovať?

Inkontinencia, teda samovoľný únik moču má veľa príčin a môže postihnúť každého z nás. Nik nevie, ako a prečo uňho tento zdravotný problém vypukne. Dôležité je preto aspoň vedieť, aká ochrana pokožky pri úniku moču účinkuje, rovnako tak je dobré poznať aj ďalšie súvislosti spojené s inkontinenciou.

Koho postihuje inkontinencia najčastejšie

Inkontinencia nerozlišuje, či ide o malé dieťa alebo dámu v rokoch. Rozoznávame preto viacero druhov samovoľného úniku moču. Medzi najčastejšie patrí:

nočné pomočovanie detí

– samovoľný únik moču následkom ochabnutia svalov panvového dna

– tehotenská a popôrodná inkontinencia

– nadváha, diabetes, prípadne iné ochorenia

Taktiež sa „nepýta“, či ste muž alebo žena. Postihnúť môže rovnako každého.

Vedeli ste, že inkontinenciou trpí viac než 25 percent populácie Slovenska? A až 15 percent z toho svoj problém nerieši, pretože sa hanbia o tom s niekým hovoriť?

Starať sa o seba pri inkontinencii  je však veľmi dôležité a neradno to podceniť. Našťastie, existujú účinné pomôcky a prostriedky, ako aj s týmto nepríjemným problémom žiť prakticky bez obmedzení.

Boj s inkontinenciou

Najhoršie je pred problémom zatvárať oči a tváriť sa, že neexistuje. Nič, čo nás trápi, totiž samo od seba nezmizne, a tak ani nepríjemné úniky moču neprestanú len tak, zo dňa na deň bez adekvátnej lekárskej pomoci či správnych pomôcok. Pritom neraz sa skutočne dá úniku moču vyhnúť, stačí zdravá strava a zmena návykov. Dôležitý je najmä správny pitný režim, obmedzenie pitia alkoholických či bublinkových a sladených nápojov. Vodu, najlepšie čistú je však potrebné piť, inak si môžeme privodiť aj ďalšie zdravotné ťažkosti.

Čo taktiež pomáha, sú potraviny s vlákninou qoslz66. Denná konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia dokáže hotové zázraky. A ešte pravidelný pohyb. Existujú dokonca špeciálne cviky na posilnenie panvového dna, ktoré pri boji s inkontinenciou zaberajú.

V neposlednom rade netreba zabúdať ani na účinné pomôcky, akými sú ochranná vazelína či rôzne druhy slipových vložiek.

Inkontinencia – problém telesný či duševný?

Inkontinencia je mnohokrát problémom tela, ale aj psychiky. Samovoľný únik moču totiž do istej miery človeka obmedzuje, čo môže viesť až k vzniku duševných chorôb. Pre pacientov s týmto problémom je však najddôležitejšie práve prijať svoje ochorenie a naučiť sa s ním žiť tak, aby to kvalitu ich života ovplyvňovalo čo najmenej.

Dá sa to, len treba chcieť a nezatvárať oči pred pravdou. Síce často nemilou, ale riešiteľnou. Existujú mnohé pomôcky, liečivá, trebárs obľúbený zinkový krém, no najmä chápaví lekári, ktorí Vás podržia a pomôču Vám žiť aj s inkontinenciou plnohodnotne.

 

Autorské právo: tibanna79 / 123RF Reklamní fotografie

You may also like

Výber dokonalých svadobných obrúčok

Sledovanie trendov pri výbere svadobných obrúčok je dôležitou