Ako si ušiť unikátny dámsky top

Ako si ušiť unikátny dámsky top

- in Rady a tipy
1803
Komentáre vypnuté na Ako si ušiť unikátny dámsky top
Ako si ušiť unikátny dámsky top

Šitie vlastného topu môže byť zábavným a obohacujúcim zážitkom. Umožňuje vám vytvoriť niečo, čo je skutočne jedinečné a prispôsobené vášmu individuálnemu štýlu. Pokiaľ zvládate obsluhovať šijací stroj, sami viete, aké je ľahké si raz dva ušiť čokoľvek, čo si zaumienite.

Zložitejšie je však rozhodnúť sa, čo si pre seba ušijete. Preto nie je na škodu si preštudovať, ako sa obliekať príťažlivo a žensky, z čoho môžete získať množstvo inšpirácie aj pre budúce projekty.

Dámsky top

Predtým, než začnete šiť, si pozorne prečítajte, čo všetko potrebujete na vytvorenie vášho vysnívaného topu:

Vyberte si správnu látku

Pre začiatočníkov je vhodná látka, s ktorou sa jednoducho pracuje. Preto nič nepokazíte bavlnou. Ďalšími obľúbenými látkami sú džersej alebo látka s rebrovaním. A ak sa náhodou neviete rozhodnúť, kľudne si kúpte i viaceré látky naraz, ktoré časom môžete použiť i v iných projektoch.

Nájdite ten správny strih

Hľadajte jednoduchý strih, ktorý nevyžaduje gombíky ani príliš veľa švov. Nemusíte sa báť, že by ste toho veľa nenašli. Existuje veľa návodov, ako urobiť jednoduchý top, či už preferujete oversize alebo vypasovanejší strih, dlhý alebo krátky rukáv. Ak náhodou túžite, aby váš prvý top mal šmrnc, nebojte sa ani detailov v podobe malého vrecka alebo véčkového výstrihu.

Udržujte látku rovno

Či už si vyberiete bavlnu alebo džersej, bude táto látka spadať do pletenej metráže, ktorá je veľmi pružná. Aby ste zabránili akýmkoľvek nedostatkom, snažte sa pri meraní a strihaní udržať látku rovno.

Kúpte si správnu textilnú galantériu

Myslite na to, že mať zakúpenú správnu textilnú galantériu ešte predtým, ako začnete šiť, je nesmierne dôležité. Určite by bolo nepríjemné, ak by vám tupé nožnice roztrapkali látku alebo vypoužívaná ihla ohrozila chod vášho stroju.

Šijací stroj

Pravdou je, že jednoduchý top ušijete aj ručne. Ak ale túžite po dokonalosti a chcete ušetriť veľa času, iste bude lepšie, keď použijete šijací stroj. Ten nemusí byť drahý ani nijak luxusný.

Nezabudnite používať žehličku

Málokomu sa podarí dosiahnuť čisté, rovné línie švov a lemov bez žehličky. Môže sa stať, ak si látku pred strihaním nevyžehlíte, že to vyústi v nepresný strih a v konečnom dôsledku ovplyvní celkový vzhľad. Pomocou žehličky sa dá taktiež opraviť množstvo chýb, ako je nadmerné natiahnutie látky alebo krivé švy.

Toto je len niekoľko základných bodov, ktoré by ste mali mať na pamäti ešte predtým, než zapnete šijací stroj. Netreba ani jeden z týchto bodov podceňovať, pretože vás to môže značne spomaliť v šití.

Postup

Teraz už viete, aké materiály potrebujete mať po ruke počas šitia. Neostáva nič iné, len sa vrhnúť na na šitie svojho nového unikátneho dámskeho topu.

Organizovaný priestor

Nachystajte si pracovný priestor, aby vám vaše krajčírske potreby, látka a strih boli ľahko prístupné. Následne rozviňte látku na plocho a dajte pozor, nech vám neprevísa cez okraj. Spodná strana látky by mala smerovať nahor (ak je vaša látka identická na obidvoch stranách, môžete si vybrať spodnú a hornú čas ľubovoľne). Váš pracovný priestor ochránite pred škrabancami pomocou rezacej podložky.

Prišpendlite a vystrihnite strih

Vykrojte kúsky vami zvoleného strihu, položte ich na látku a pripnite ich. Pomocou krajčírskej kriedy obkreslite kúsky a vystrihnite ich podľa strihu s tým, že nezabudnite ponechať pol centimetrovú rezervu na švy.

Zošite ramenné švy

Položte predný diel trička na zadný tak, aby okraje boli zarovnané a vnútro látky smerovalo von. Následne zošpendlite ramená a pomocou šijacieho stroja zošite prednú a zadnú časť trička, aby ste diely spojili.

Urobte výstrih

Pás látky, ktorý ste si odstrihli, prišite na výstrih tak, aby robil slučku. Otvorte spojenú prednú a zadnú časť ako knihu a položte tieto časti na plocho, čím vytvoríte kruh na krk. Na tento otvor prišpendlite nachystaný pás látky. Obšite látku po celom obvode na pripevnenie výstrihu.

Pridajte rukávy

Top udržiavajte otvorený tak, aby vystrih stále tvoril kruh. Pripnite prvý rukáv na rameno, aby bol zarovno so zvyškom topu. Rezerva pre šev na rukáve by mala byť pod ramenom, nech sa vám ľahšie skryjú neopracované okraje. Pridajte špendlíky na pripevnenie oboch strán rukáva k prednému a zadnému dielu a zastavte sa pri prieramku. Celý proces zopakujte pre druhý rukáv. Nakoniec odstránťe špendlíky a rukavy prišite.

Dokončite rukávy a zatvorte boky

Zdvihnite top a pri výstrihu ho preložte na polovicu, aby pripomínal hotový. Predný panel musí ležať na zadnom a vnútro topu stále smeruje von. Položte top späť na pracovný priestor. Nechajte prieramky otvorené a pridajte špendlíky z podpazušia na spodok každej strany topu. Šitím pozdĺž pravej strany pridajte bočný šev. Opakujte pre ľavú stranu.

Olemujte spodok a rukávy

Dvakrát prehnite spodný okraj, aby ste skryli neopracované okraje. Pre zašitie spodného lemu použite pružný steh. Je to na vás, či použijete rovný steh, cik-cak alebo entlovací steh. Ide čisto o vašu preferenciu. Zopakujte tento postup pre každý rukáv a otočne top správnou stranou von. A máte hotovo!

TIP: Dali ste si na seba outfit, o ktorom sa vám snívalo, ale nie je to ono? Môže sa to zdať ako detail, ale dobre padnúca push-up podprsenka pekne dokončí váš look.

Záver

Spočiatku sa môže zdať šitie ako zdĺhavý proces bez žiadnych nositeľných výsledkov. Tak prečo v tom pokračovať?

Keď sa s odstupom času pozriete do vašej skrine plnej vlastnoručne ušitého oblečenia, budete radi, že ste so šitím neskončili i cez ten neporiadok, postrácané pomôcky a zničené látky.  Šatník sa vám obohatí o jedinečné kúsky, ktoré len tak neuvidíte na ulici, čo vám zaručí originálnosť.

Mária Helena Gomesová

pexels.com

 

 

 

You may also like

Výber dokonalých svadobných obrúčok

Sledovanie trendov pri výbere svadobných obrúčok je dôležitou