Ako sa zbaliť na dovolenku, aby vám nič nechýbalo

Ako sa zbaliť na dovolenku, aby vám nič nechýbalo

- in Rady a tipy
1682
Komentáre vypnuté na Ako sa zbaliť na dovolenku, aby vám nič nechýbalo
Ako sa zbaliť na dovolenku, aby vám nič nechýbalo

Cestovanie je vzrušujúce. Celé sa to začína už niekoľko týždňov, či dokonca mesiacov vopred. V okamihu, keď máte dovolenku vybratú a zaplatenú, zväčša nedokážete myslieť na nič iné. Už aby to bolo!

A potom, keď sa blíži deň odchodu, sa vzrušenie mení na stres. Čo všetko treba zabaliť? Bude vám stačiť váš kufor? Čo ak na niečo zabudnete? Taký stres uberá z nadšenia, dovolenka už nemá takú príchuť a vôňu, ako to bolo v cestovnej kancelárii.

Aby sme vás ušetrili od všetkých týchto starostí, prinášame praktického sprievodcu, ktorý vám pomôže zbaliť sa a na nič dôležité nezabudnúť. Poradíme vám, čo si vziať so sebou, aby ste mali dovolenkový outfit na každú príležitosť.

Príprava pred dovolenkou

Plánovanie dovolenky úzko súvisí s balením. Iba s dokonalým plánom budete mať jasno v tom, čo si potrebujete vziať so sebou a čo dokážete oželieť. Dvojnásobne to platí, ak máte namierené do destinácie, kde ste ešte nikdy neboli.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré vám pomôžu vybrať, čo si zbalíte a koľko si toho zbalíte. Hlavné slovo má, samozrejme, dĺžka pobytu. Rozhodujúci je aj počet členov dovolenkovej výpravy.

Vytvorte si zoznam balenia, zaobstarajte si správne kufre, no v prvom rade sa zamyslite nad tým, ako a kde budete dovolenku tráviť. Strávite väčšinu času na pláži? Je súčasťou dovolenky aj spoznávací výlet do mesta, na historické pamiatky a pod? Čo večer? Diskotéky, večierky, posedenie pri bazéne?

Samozrejme, nie je možné naplánovať pobyt minútu po minúte. No aspoň všeobecný prehľad vám pomôže vybrať správne kúsky oblečenia, aby ste si vytvorili štýlový outfit pre každú príležitosť.

1.   Koho potrebujete zbaliť

Cestujete s priateľmi alebo rodinou? Potrebujete zbaliť seba, svojho partnera, aj deti, či dokonca rodičov? Toto sú najdôležitejšie otázky, na ktoré by ste si mali odpovedať skôr, ako sa rozhodnete pre stratégiu balenia.

Takto zistíte, koľko kufrov potrebujete. Potom sa oveľa ľahšie kombinuje, prikladá a odoberá tak, aby boli uspokojené všetky vaše potreby.

Jedným z trikov, ako sa zabaliť s partnerom, je vložiť do každého kufra zopár vecí, ktoré viete obliecť či zužitkovať obaja. Zachráni vás to, ak sa niektorá z vašich tašiek stratí alebo sa oneskorí. Takto postupujte aj pri balení kufra pre deti. Nie je nevyhnutné, aby každé malo po dve osušky. Ak majú podobné veľkosti, ušetríte miesto tým, že zoberiete iba polovicu plánovaného oblečenia a zvyšok necháte doma.

2.   Vytvorte si zoznam balenia

Vytvorte si svoj zoznam balenia. Na internete je k dispozícii niekoľko takýchto checklistov, ktoré zefektívnia vaše balenie. Je to pomôcka, aby ste sa správne rozhodli, čo budete potrebovať vo vami vybranej destinácii alebo na nejakú konkrétnu príležitosť a v akom množstve. Takto sa nielen vyhnete preťaženiu, pomocou zoznamu jednoducho nezabudnete na nič podstatné.

Baliace zoznamy sú užitočné najmä pre zaneprázdnených rodičov, ktorí musia baliť pre seba a svoje deti. Na takomto zozname nájdete pomerne veľa skutočne užitočných položiek, aj také, o ktorých ste nikdy ani neuvažovali.

Zoznam si, samozrejme, prispôsobte vašej dovolenke. Ak sa chystáte na dobrodružnú výpravu a ubytovaní budete v horských chatách, sotva tam využijete lodičky na vysokom podpätku. Ak však máte zabookované ubytovanie v luxusnom hoteli All inclusive, vo vašom kufri by elegantné šaty a oblečenie nemali chýbať.

3.   Neberte si väčší kufor, aký v skutočnosti potrebujete

Aj keď môže byť lákavé hodiť do kufra čokoľvek, čo vám napadne, odolajte tomuto pokušeniu. Použitie príliš veľkého kufra môže viesť k tomu, že si zbalíte oveľa viac, ako potrebujete, a napokon zaplatíte leteckej spoločnosti viac za batožinu s nadváhou.

Neberte si ani kufor, ktorý je príliš malý. Viac času strávite špekulovaním, čo sa doň zmestí a čo nie, než samotným balením. Najlepšie urobíte, ak sa najprv rozhodnete, čo potrebujete zbaliť, a potom vyberte najmenší kufor, do ktorého sa zmestia všetky tieto položky. Zhromaždite si na jednej kope všetky položky z vášho zoznamu a použite ich ako vodítko pre veľkosť kufra.

4.   Preskúmajte váš rezort

Než začnete baliť, skontrolujte, čo je súčasťou vášho rezortu. Najmä All inclusive strediská majú tendenciu mať v izbách pestrejšie vybavenie. Takto budete môcť zo svojho zoznamu vyškrtnúť niekoľko vecí. Ak sú na izbe uteráky alebo osušky, stačí, keď si pribalíte jednu namiesto troch.

Často sú súčasťou vybavenia kúpeľní šampón, sprchový gél, mydlo a dokonca aj zubné kefky. Ak ste uvažovali nad nejakou spoločenskou hrou, aby ste zabavili deti, ak by náhodou nevyšlo počasie, možno práve takýto prieskum vám ušetrí miesto. Ak je súčasťou rezortu detský kútik, väčšinou je vybavený rôznymi hrami a športovým náčiním. Ak si nie ste istí, čo môžete očakávať, informujte sa priamo v hoteli alebo si pozrite webovú stránku rezortu.

5.   Niečo do kufra, niečo do tašky

Príprava na dovolenku si vyžaduje aj organizáciu mimo kufra. Použite svoju príručnú batožinu na veci, ako sú pasy, cestovné doklady, hotovosť a lieky. Môžete do nej hodiť aj náhradné oblečenie, ak by došlo k nejakej nehode počas cesty, prípadne ďalšie praktické predmety. Ak cestujete leteckou dopravou, nezabúdajte na pravidlá, čo v príručnej taške môže byť a čo nie. Krátky prehľad prinášame nižšie.

Mimo kufor držte aj oblečenie, ktoré si budete musieť obliecť hneď po príchode. Vložte ho do príručnej batožiny alebo sa v ňom rovno vydajte na cestu, ak to nie je príliš nepohodlné.

Kufor a príručná batožina

Sortovanie oblečenia a ďalších vecí, ktoré si beriete so sebou, je nevyhnutné nielen vtedy, ak sa dopravujete do cieľa letecky. Takéto organizované balenie vám príde vhod aj vtedy, ak cestujete autobusovou dopravou alebo vlastným vozidlom.

Čo môžete použiť ako hlavnú batožinu (označuje sa tiež ako podaná batožina alebo odbavená batožina):

  • pevné tvrdé alebo mäkké látkové kufre (stredné alebo veľké),
  • vaky na kolieskach,
  • veľké cestovné tašky alebo turistické tašky.

Čo je príručná batožina:

  • cestovné tašky,
  • malé kufre,
  • kabelky, vaky a ruksaky,
  • ľadvinky, aktovky, tašky na notebook a pod.

Čo si môžete vziať do príručnej batožiny

Ak cestujete vlastným vozidlom, máte o starosť menej. V tomto prípade rozhodujete vy o tom, čo si pribalíte do príručnej batožiny. Pokojne si môžete zobrať so sebou nápoje a jedlo, detskú stravu, taštičku s toaletnými potrebami, príručné náradie, náhradné oblečenie, rôzne reflexné prvky pre prípad, že vás uprostred noci nechá auto niekde na ceste v štichu.

TIP: Viete, prečo by ste si aj na dovolenku mali pribaliť nejaké reflexné prvky?

Komplikovanejšie je to, keď cestujete leteckou dopravou. Tu je sľúbený krátky prehľad toho, čo si môžete do batožiny prihodiť:

  • 1 liter tekutiny – vrátane krémov, sprejov, parfumov, zubnej pasty, alkoholu, tekutého jedla (džemy, kečup) a pod. Toto množstvo však musí byť rozdelené do nádobiek s maximálnou kapacitou 100 ml, ktoré musia byť uložené do plastového, uzatvárateľného vrecka.
  • tuhé jedlo – cukríky, keksy, pečivo a pod.
  • základné lieky v originálnom balení – ak potrebujete špeciálne lieky na predpis, priložte si k nim potvrdenie od lekára.
  • malé nástroje – niektoré malé nástroje, ako sú skrutkovače, kľúče a kliešte napr. na nechty, sú povolené, pokiaľ čepeľ má max 6 cm.
  • elektronika – prenosné elektronické predmety, ktoré sú menšie ako štandardný notebook, ako sú mobilné telefóny a tablety.

Čo potrebujete na dovolenku a bez čoho sa zaobídete

Ako si zbaliť oblečenie na dovolenku? Neexistuje šablóna, ktorá by sedela na všetky dovolenky, no existuje zopár pravidiel, ktoré vám balenie uľahčia.

Držte sa svojich návykov obliekania

Jedna rada: naplánujte si dostatok outfitov na jeden týždeň. Toto pravidlo vám potom pomôže zbaliť sa aj na mesiac bez toho, aby ste so sebou ťahali polovicu šatníka.

Odrazte sa od návykov obliekania pri bežnom živote. Ak si doma dokážete obliecť tie isté rifle či tú istú sukňu dvakrát do týždňa, ani na dovolenke by vám to nemalo robiť problém. Takto ľahko prídete k výsledku, že si nemusíte baliť sedem rôznych džínsov na týždeň.

Aktivity počas dovolenky

Predstavte si, čo plánujete na dovolenke robiť. Plánujete stráviť celé dni na pláži a popracovať na svojom opálení? Alebo ste nočná sova a plánujete noc čo noc žúrovať až do skorého rána? Ak viete, na akú cestu pôjdete, zbalíte sa ľahšie.

Kombinujte

Rozhodnite sa pre základnú farebnú paletu. Výber farebnej palety pre váš cestovný šatník môže znieť ako zbytočný krok, no výrazne vám uľahčí balenie a obliekanie. Dodržanie zladených farieb vám však umožní kombinovať kúsky a vytvoriť viac dovolenkových outfitov.

Kombinujte rôzne materiály. Vezmite si niečo ľahké a vzdušné, niečo odolné a praktické a spájajte to spolu. Ponúka vám to niekoľko možností, ako byť každý deň šik. Kúsky z luxusného materiálu, ako sú hodvábne látky či satén, vám zas pomôžu vykúzliť outfit na večer alebo na intímne chvíľky s partnerom.

Oblečte sa podľa počasia

Pred cestou skontrolujte počasie v cieľovej destinácii. Zabaľte si iba tie veci, ktoré budú vhodné pre danú lokalitu, doma nechajte kúsky, ktoré nie sú sezónne vhodné.

Ak predpoveď hlási dážď, určite budete potrebovať bundu do dažďa alebo niečo, čo môže premoknúť a potom rýchlo uschne. Ak má byť horúco, zbaľte si kraťasy. Na druhej strane, ak bude celý čas snežiť, šortky pravdepodobne nevyužijete.

Vyberte si multifunkčné predmety

Zatiaľ čo niektoré výlety môžu vyžadovať určité oblečenie na špeciálne príležitosti, väčšina výletov vám dáva pri výbere voľnú ruku. V takýchto prípadoch hľadajte veci, ktoré sa dajú obliecť na rôzny spôsob.

Namiesto toho, aby ste si napríklad priniesli iné šaty na prechádzky cez deň a iné na párty pri bazéne, skúste nájsť jedny základné, ktoré s malou obmenou budú vhodné na každú príležitosť. Potom stačí pridať svetrík alebo šperky a máte nový outfit.

Rovnako poslúži aj košeľa alebo šortky, ktoré si môžete obliecť na voľný čas, aj na drink do baru.

Dovolenkové outfity na každú príležitosť

Aj keď vás to ťahá napchať do kufra všetky obľúbené kúsky, skúste k baleniu pristupovať rozumne. Možno vám pomôže pravidlo 5-4-3-2-1. Začnite vždy tým, čoho potrebujete najviac. Napríklad: maximálne päť sád ponožiek a spodnej bielizne, štyri vrchné diely, tri spodné diely, dva páry topánok a jeden klobúk, príp. iný doplnok.

Zoznam by mal byť prispôsobený vašim potrebám. Prihoďte svoje obľúbené dvojdielne plavky, letný topper na plavky, šaty alebo sako, ak ho budete potrebovať a pod.

Rýchly checklist

Ak sa balíte na sedem dní, vystačíte si s:

Topy, šaty a bundy – zbaľte si asi štyri topy na sedem dní. Vyberajte kúsky, ktoré sa dajú vrstviť alebo jednoducho nosiť s malou obmenou. Ak sa chystáte do teplejšieho podnebia, prihoďte aj šaty. Ak cestujete niekam do chladnejšieho prostredia, nezabudnite si vziať jednu bundu, ktorá vás ochráni pred vetrom alebo dažďom.

Nohavice a kraťasy – vyberte si tri spodné diely, ktoré vám pomôžu namiešať rôzne outfity. Opäť vychádzajte z počasia v krajine, kam sa chystáte, aj z toho, ako budete tráviť časť. Nohavice, šortky, sukne. Pri výbere nohavíc na výlet zvážte aj zmeny teploty zo dňa na noc – cez deň vám môžu stačiť šortky, no ak sa večer ochladí, budete potrebovať dlhšie nohavice.

Topánky – zabaľte si dva až tri páry topánok, z ktorých každý má inú funkciu. Tenisky na cestovanie a objavovanie exotických krás, sandále alebo šľapky, ktoré sa dajú nosiť na pláž alebo bežné outfity, a jedny pekné sandále či topánky na slávnostnejšie eventy.

Spodná bielizeň – spodná bielizeň je tá kategória oblečenia, na ktorej šetriť určite nemusíte. Rada: na sedem dní si zbaľte osem párov spodnej bielizne, sedem párov ponožiek a dve podprsenky.

Oblečenie na spanie – nemá veľmi zmysel ťahať na dovolenku celé pyžamové komplety. Možno sa uskromníte s tričkom, šortkami a teplákmi. Rovnako dobre fungujú športové legíny, ktoré zrolované nezaberú v kufri príliš veľa miesta. Niečo iné je, samozrejme, ak sa chystáte na svadobnú cestu. Tu sa jednoducho žiada sexi nočná košieľka.

Na čo nezabudnúť

Bežne sa stáva, že najčastejšie zabudnuté veci na balenie sú práve tie, ktoré používate každý deň. Preto na začiatku svojho baliaceho zoznamu spíšte nevyhnutné veci, ktoré budete v určitých okamihoch potrebovať.

V prvom rade, cestovné doklady. A to zahŕňa množstvo vecí, napr. občiansky preukaz, vodičský preukaz, ale aj cestovné poistenie, víza a pasy. Zabudnutie niektorého z týchto dokumentov by mohlo narušiť vaše plány a udusiť vzrušenie z dovolenky.

Ak vás čaká dlhá cesta, určite vám príde vhod malé občerstvenie. Niečo ľahké, čo iba tak prehryziete. Proteínová tyčinka, krekry, orech a pod. Rôzne cestovné neduhy nemusia byť však iba z hladu. Preto si do tašky prihoďte aj základné lieky na žalúdočné ťažkosti, cestovnú horúčku, od bolesti hlavy, menštruačné bolesti a pod.

Hygiena na cestách je veľmi dôležitá. Najmä v dnešnej dobe si nemôžete byť istí ničím. Preto určite nezabudnite na dezinfekčný gél alebo dezinfekčné obrúsky. Pomôžu vám udržať optimálnu úroveň hygieny, kým budete môcť použiť tečúcu vodu a mydlo.

Čo ešte patrí do zoznamu často zabúdaných predmetov? Neverili by ste, no práve nabíjačky telefónu. Aj keď v dnešnej dobe už asi nedokážeme žiť bez svojich telefónov, stáva sa, že pri balení často nemyslíme na nabíjačky. Je to hlavne preto, že sme zvyknutí pripájať mobil každú noc na to isté miesto.

Cestovanie môže byť tiež trochu nudné. Aby ste sa zabavili, prihoďte si do príručnej tašky slúchadlá, aby ste mohli v pokoji počúvať hudbu alebo pozerať filmy. Takto vám rýchlejšie ubehne nezáživná jazda a čo nevidieť, budete v cieli.

Ak aj zistíte, že ste na niečo zabudli, nestresujte. Všetko sa dá kúpiť. Iba zážitok z dovolenky je na nezaplatenie, preto si vašu letnú dovolenku nedajte ničím pokaziť.

Eva Dedinská

Obrázky:

https://www.freepik.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About the author

You may also like

Výber dokonalých svadobných obrúčok

Sledovanie trendov pri výbere svadobných obrúčok je dôležitou