Intímny život pri ochorení obličiek a dialýze

Intímny život pri ochorení obličiek a dialýze

- in Rady a tipy
2010
Komentáre vypnuté na Intímny život pri ochorení obličiek a dialýze
Intímny život pri ochorení obličiek a dialýze

O sexuálnom zdraví sa v komunite s chorobami obličiek často nehovorí ľahko a otvorene. Intimita je prirodzenou ľudskou potrebou, no túžba po sexe môže pri dialýze z mnohých dôvodov opadnúť.

Lieky, celková únava alebo depresia – to môžu byť len niektoré z dôvodov, prečo nemáte náladu na sex tak často ako predtým. I keď pre mnohých pacientov s dialýzou môže byť rozhovor o sexuálnom zdraví nepríjemný, je to mimoriadne dôležitá téma, o ktorej treba hovoriť.

Isté je, že ochorenie obličiek môže výrazne ovplyvniť sexuálny život. K problémom so sebaúctou, imidžom či komunikáciou s partnerom pribúdajú v tomto stave aj ťažkosti prekonať tabu intímneho života.

No aj vtedy je dôležité neuzatvárať sa do seba a uvedomiť si, že aj pre pacientov s dialýzou je dôležité a zdravé napĺňať svoje sexuálne potreby. Rozprávanie o akýchkoľvek problémoch, s ktorými sa môžete pri vašej diagnóze stretnúť, je prvým krokom k udržaniu intímneho života.

Intímny život pri ochorení obličiek a dialýzeProblémy so sexualitou

K bežným intímnym problémom spojeným s ochorením obličiek patria:

Muži

  • Znížený záujem o sexuálne aktivity
  • Ťažkosti s dosiahnutím alebo udržaním erekcie
  • Strach z odmietnutia
  • Pocit nedostatočnosti
  • Obavy, že nie sme pre partnera atraktívni

Ženy

  • Znížený záujem o sexuálnu aktivitu
  • Ťažkosti pri dosahovaní sexuálneho vzrušenia
  • Ťažkosti pri dosahovaní orgazmu
  • Bolesť pri sexe
  • Pocit nedostatočnosti
  • Ťažkosti s tehotenstvom a vysoké riziko potratu
  • Obavy, že nie sme pre partnera atraktívni

Fyzické aj psychické príčiny

Dôvodov, prečo nemáte chuť na sex, môže byť veľa. Môže to byť spôsobené niečím fyzickým, ako je anémia, lieky či iné stavy – cukrovka alebo únava. Vaše problémy a zábrany však môžu mať aj psychické korene. Je dobré porozprávať sa s vaším lekárom, aby ste spolu zistili základnú príčinu.

Medzi najčastejšie problémy intímneho charakteru u ľudí na dialýze patrí erektilná dysfunkcia (ED) u mužov a ťažkosti so vzrušením alebo orgazmom u žien.

Ďalšie faktory zníženia sexuálneho apetítu:

  • Poruchy spánku
  • Hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  • Zmena roly alebo identity v rámci rodiny
  • Depresia
  • Fyzicky vzhľad a nepohodlie
  • Úzkosť
  • Lieky
  • Anémia (nízky krvný obraz)
  • Kŕče v nohách a iné zdravotné problémy

Život s domácou dialýzou nie je jednoduchý, a už vôbec nie v oblasti sexuality. Nebojte sa a nehanbite sa požiadať o pomoc. Môžete sa porozprávať so svojím lekárom, ale aj zdieľanie individuálnych sexuálnych potrieb a ťažkostí s partnerom pomôže vytvoriť atmosféru porozumenia, dôvery, prijatia a s ním aj intimity.

Pokračovať v intímnom živote je dôležité

Môžu si teda ľudia s ochorením alebo zlyhaním obličiek stále užívať sex? Odpoveď je áno! Ľudia s vážnym poškodením alebo zlyhaním obličiek môžu mať naďalej zdravé manželstvá a zmysluplné vzťahy. Môžu sa zamilovať, starať sa o rodiny a byť aj sexuálne aktívni.

Zostať v intímnom spojení s tými, ktorých milujete, je dôležité. Je to nielen základná ľudská potreba, ale aj jeden z faktorov budovanie pevného, dôverného a šťastného vzťahu. Mnoho ľudí si myslí, že sexualita sa vzťahuje iba na pohlavný styk. No zahŕňa oveľa viac vecí, ako sú dotyky, objímanie alebo bozkávanie.

Ak sexuálne zábrany spôsobujú fyzické problémy, môžete sa poradiť s lekárom a spoločne nájsť vhodné riešenie. Čo však robiť, ak je problém so sexualitou psychický? Pocit strachu, úzkosti alebo depresie – tieto emócie môžu spôsobiť stratu energie a nižší záujem o mnohé aktivity, vrátane sexu.

Pomôcť kontrolovať tieto obavy môžu rôzne relaxačné cvičenia, pravidelná fyzická aktivita, či venovanie sa obľúbeným koníčkom. To všetko dokáže zamestnať myseľ, zlepšiť aj kondíciu, náladu, oživiť celkovú energiu. Ak sexuálne problémy pretrvávajú, riešením je sexuálna terapia.

Môže pomôcť sexuálna terapia?

Sexuálna terapia slúži nielen pacientom na dialýze, ale aj mnohým fyzicky zdravým ľuďom. Prvým krokom v sexuálnej terapii môže byť sexuálna výchova jednotlivca alebo páru. Pomáha pri problémoch, ako je nízky sexuálny záujem, problémy s dosiahnutím vyvrcholenia, bolesť pri sexuálnej aktivite či ťažkosti s erekciou.

Terapeut môže odporučiť činnosti, ktoré by sa mali robiť doma na zvýšenie túžby. Patria sem rôzne spôsoby od komunikačných cvičení  cez aktivity na zníženie stresu až po kúpu vhodnej bielizne. Neverili by ste, ale sexy prádlo a kostýmky môžu dokázať veľa. Terapia môže tiež pomôcť človeku prekonať účinky chronických chorôb na sexuálne fungovanie.

Tu je niekoľko ďalších užitočných informácií, ako si zachovať sexualitu po diagnóze ochorenia obličiek:

  • Neexistujú takmer žiadne obmedzenia týkajúce sa sexuálnych aktivít, ktorým sa pacient s ochorením obličiek musí vyvarovať, pokiaľ aktivita nespôsobuje bolesť, tlak alebo napätie na prístupové miesto a nespôsobuje poškodenie.
  • Ak ste sexuálne aktívni, je potrebný bezpečný sex a/alebo používanie antikoncepcie, aj keď si môžete myslieť, že ste neschopní mať deti.
  • Činnosti ako dotyky, objímanie a bozkávanie poskytujú pocity blízkosti a môžu častokrát dobre nahradiť pohlavný styk.
  • Udržať si otvorenú myseľ a mať k sebe pozitívny postoj je tiež cestou eliminovania sexuálnych problémov.
  • Relaxačné techniky, fyzické cvičenie, písanie si denníka, rozhovor so sociálnym pracovníkom alebo terapeutom – to všetko vám môže pomôcť cítiť sa lepšie.

Tipy, ako znovu zapáliť iskru

  1. Myslite na sex. Predstavte si všetko, čo na tom máte radi a inšpirujte sa rôznymi sexuálnymi polohami.
  2. Dohodnite si s partnerom pravidelné rande, budujte si medzi sebou vedome atmosféru intimity. Môže to byť jednoduché držanie sa za ruky alebo túlenie sa pri spoločnom sledovaní filmu.
  3. Hovoriť s partnerom o tom, čo potrebujete a počúvať navzájom svoje potreby môže takisto prehĺbiť intimitu.
  4. Pustite si romantickú hudbu, aby ste sa dostali do nálady. Pekne sa oblečte, pripravte sviečky, či dobré jedlo, aby ste sa cítili dobre, sebavedomo a romanticky.

Problémy súvisiace so sebaúctou, telesným imidžom a sexuálnou túžbou sú pre ľudí na dialýze bežné. No aj s touto diagnózou sa môžete úspešne vrátiť k plnohodnotnému sexuálnemu životu. Otvorená a úprimná komunikácia s partnerom aj odborníkmi je prvým krokom k tomu, aby ste znovu oživili intimitu medzi vami.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

 

You may also like

Výber dokonalých svadobných obrúčok

Sledovanie trendov pri výbere svadobných obrúčok je dôležitou