Jednoduchá a rýchla údržba šperkov: Ako na to?

Jednoduchá a rýchla údržba šperkov: Ako na to?

- in Rady a tipy
479
Komentáre vypnuté na Jednoduchá a rýchla údržba šperkov: Ako na to?

Aj ten najligotavejší, najluxusnejší šperk časom stratí lesk. To však nie je koniec sveta ani jeho nosenia. Stačí len vedieť, čo si ktorý kov vyžaduje a ako sa o šperky z neho zhotovené starať. Aby ostali čo najdlhšie krásne a žiarivé.

Budete prekvapení, no stačí skutočne iba niekoľko základných vecí či potravín z kuchyne, ktoré má doma snáď každý a vaše matné náramky, retiazky či náušnice budú razom na nepoznanie.

Jednoduché spôsoby čistenia šperkov

Inak sa logicky staráme o strieborné visiace náušnice a inak o prsteň zo zlata. Kým na strieborné šperky je skvelá a veľmi účinná  zubná pasta, s ktorou bez ťažkostí šperky zbavíte začernania, na zlato je zasa dobré použiť obyčajný prášok do pečiva. Áno, neverili by ste, ako rýcho a efektne obnoví stratený lesk zlatých cenností.

Funguje aj ponoriť zlaté či strieborné šperky do nádoby s vodou s troškou bežného saponátu. Ešte lyžička jedlej sódy a už len nechať prevrieť.

Prípadne je možnosť namočiť šperky na noc do piva a ráno už len prepláchnuť.

Čo zaberá na čistenie chirurgickej ocele?

Obľúbené oceľové šperky, ale i striebro a zlato získajú stratený lesk a farbu aj tak, že ich  vložíme do nádobky na dne vystlanej alobalom, zasypeme ich soľou a dáme vyvariť.

Všetko sa potom úžasne leskne, ako nové, skutočne.

Na rôzne typy šperkov zaberá aj kuchynská soľ pomiešaná s citrónovou šťavou. V tejto zmesi šperky chvíľu necháme a následne ich po vybraní opláchneme čistou vodou. Stačí už len vysušiť a pretrieť handričkou.

Strieborné či oceľové šperky nosením aj nesprávnym uložením prirodzene sčernajú. Aj tu však existuje pomoc. Ak ich uložíme každý samostatne do čierneho papiera, v suchu a na chladnejšom mieste, mali by ostať lesklé a bez začernania, až kým ich znova nevytiahneme.

 

 

About the author

You may also like

Spodná bielizeň na sv. Valentína nemusí byť iba červená

Blíži sa 14. február, sviatok všetkých zamilovaných. Na