Jednoduchá a rýchla údržba šperkov: Ako na to?

Jednoduchá a rýchla údržba šperkov: Ako na to?

- in Rady a tipy
2097
Komentáre vypnuté na Jednoduchá a rýchla údržba šperkov: Ako na to?

Aj ten najligotavejší, najluxusnejší šperk časom stratí lesk. To však nie je koniec sveta ani jeho nosenia. Stačí len vedieť, čo si ktorý kov vyžaduje a ako sa o šperky z neho zhotovené starať. Aby ostali čo najdlhšie krásne a žiarivé.

Budete prekvapení, no stačí skutočne iba niekoľko základných vecí či potravín z kuchyne, ktoré má doma snáď každý a vaše matné náramky, retiazky či náušnice budú razom na nepoznanie.

Jednoduché spôsoby čistenia šperkov

Inak sa logicky staráme o strieborné visiace náušnice a inak o prsteň zo zlata. Kým na strieborné šperky je skvelá a veľmi účinná  zubná pasta, s ktorou bez ťažkostí šperky zbavíte začernania, na zlato je zasa dobré použiť obyčajný prášok do pečiva. Áno, neverili by ste, ako rýcho a efektne obnoví stratený lesk zlatých cenností.

Funguje aj ponoriť zlaté či strieborné šperky do nádoby s vodou s troškou bežného saponátu. Ešte lyžička jedlej sódy a už len nechať prevrieť.

Prípadne je možnosť namočiť šperky na noc do piva a ráno už len prepláchnuť.

Čo zaberá na čistenie chirurgickej ocele?

Obľúbené oceľové šperky, ale i striebro a zlato získajú stratený lesk a farbu aj tak, že ich  vložíme do nádobky na dne vystlanej alobalom, zasypeme ich soľou a dáme vyvariť.

Všetko sa potom úžasne leskne, ako nové, skutočne.

Na rôzne typy šperkov zaberá aj kuchynská soľ pomiešaná s citrónovou šťavou. V tejto zmesi šperky chvíľu necháme a následne ich po vybraní opláchneme čistou vodou. Stačí už len vysušiť a pretrieť handričkou.

Strieborné či oceľové šperky nosením aj nesprávnym uložením prirodzene sčernajú. Aj tu však existuje pomoc. Ak ich uložíme každý samostatne do čierneho papiera, v suchu a na chladnejšom mieste, mali by ostať lesklé a bez začernania, až kým ich znova nevytiahneme.

 

 

About the author

You may also like

Výber dokonalých svadobných obrúčok

Sledovanie trendov pri výbere svadobných obrúčok je dôležitou