Šikovné tipy a inšpirácie, ako opraviť poškodené oblečenie a využiť ho aj naďalej

Šikovné tipy a inšpirácie, ako opraviť poškodené oblečenie a využiť ho aj naďalej

- in Rady a tipy
1126
Komentáre vypnuté na Šikovné tipy a inšpirácie, ako opraviť poškodené oblečenie a využiť ho aj naďalej
Šikovné tipy a inšpirácie, ako opraviť poškodené oblečenie a využiť ho aj naďalej

Určite sa už aj vám stalo, že sa niekde na oblečení objavila dierka. Roztrhané oblečenie však určite nevyhadzujte. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako šikovne diery zakryť, ako aj to, ako využívať niektoré kúsky oblečenia aj naďalej.

Dôvody, prečo sa vám na tričkách tvoria diery?

Obnosenie

Drobné dierky, ktoré sa najčastejšie objavujú na tričkách v oblasti brucha, sú následkom poškodenia najmä od nohavíc pri kontakte s opaskom, gombíkmi alebo zipsom. Tiež ale môže škodiť trenie medzi tričkom a umývadlom pri umývaní rúk alebo riadu.

Pranie

Ak tričká periete spolu s podprsenkami, džínsami a inými druhmi oblečenia, na ktorých sú háčiky, zipsy a iné ostrejšie hrany, látka sa po čase opotrebuje. Ak sa chcete vyhnúť poškodeniu nielen tričiek, treba oblečenie správne prať.

Podprsenky perte v ochrannom vrecku, nohavice a bundy vždy prevráťte tak, aby vnútorná strana bola vonku. Najvhodnejšie je, ak oblečenie rozdelíte na také, ktoré má ostré hrany alebo zipsy a na také, ktoré ich nemá.

Kvalita

Niekedy môže byť príčinou vzniku dier aj materiál látky. A to hlavne v prípade, ak nie je oblečenie vyrobené z kvalitného materiálu. Výdrž produktu zvyčajne ovplyvňuje hrúbka vlákien, spôsob výroby aj chemické ošetrovanie, teda farbenie či odfarbovanie.

Ako zistiť, či je daný kus vyrobený z kvalitného materiálu? Odporúčame si všímať, či z odevu vytŕčajú nitky alebo sa párajú švy. Ak áno, radšej ho nekupujte.

Tip: Nielen na šitie, ale aj opravu obnoseného oblečenia použite kvalitnú teplákovinu.

Mole

Posledným možným dôvodom, ktoré môže spôsobovať dierky, sú mole. Ak sa chcete proti týmto škodcom vyzbrojiť, ako prevenciu si zakúpte pasce. S moľami zatočíte aj vďaka vrecúškam s levanduľou alebo guličkám zo špecifického cédrového dreva.

Šitie môže byť veľmi meditatívne, takže odporúčame, aby ste si našli čas na opravu vášho oblečenia. Je skvelé nielen pre myseľ, ale aj pre životné prostredie. Predĺžením životnosti odevu znížite dopad a taktiež ušetríte peniaze za kúpu nového odevu.

Súprava na šitie

Prvým krokom k tomu, aby ste zobrali opravy odevov do vlastných rúk, je mať správne pomôcky. Čo budete potrebovať na základné úpravy:

 • Špendlíky a ihly
 • Ostré nožnice
 • Meracia páska / meter
 • Trhačka na švy
 • Lupa
 • Náprstok
 • Nite
 • Kúsok odpadovej látky alebo záplatu
 • Gombíky a ďalšie

Nažehľovacie záplaty

Záplaty sú najjednoduchší trik pre nechcené diery, škvrny a módne vychytávky. Skúste dať svojmu oblečeniu druhú šancu. Váš šatník aj životné prostredie vám poďakujú. Prilepte, prišite, nažehlite.

Nažehľovacie záplaty môžete využiť na úpravy riflí, montérok, kolien detských nohavíc či poťahov na sedaciu súpravu. Ak na podkladový materiál nemôžete použiť žehličku, existujú aj samolepiace záplaty. Na detskom oblečení môžete použiť aj rôzne obrázkové záplaty so zvieratami, autami, kvetinkami či ďalšími rozprávkovými motívmi.

Pre dospelých sa hodia viac športové nášivky, ktoré sa dajú nažehliť, ale aj našiť na odev a skryť tak každú malú nedokonalosť.

Tip: Použite reflexné nažehľovacie záplaty, vďaka ktorým vás a vaše deti bude bezpečne vidno v cestnej premávke.

Ako opraviť dieru na vrecku na nohaviciach pomocou nažehlovačky?

Nevyhadzujte hneď roztrhané rifle, ale vyskúšajte na nich zapracovať a vdýchnite im druhý život. Ak máte nohavice s dierou a nechcete sa ich vzdať, môžete si ju šikovne zaplátať aj sami, napríklad nažehlovačkou.

Postup:

 1. Najprv vypárajte stehy a pripravte si vhodnú nažehlovačku.
 2. Stačí vypárať iba spodnú časť vrecka.
 3. Odstrihnite si kúsok vhodnej látky na pokrytie diery zo spodnej strany a vyberte si aj vhodnú niť.
 4. Záplatu pripnite z vnútornej strany vrecka a začnite šiť dlhé čiary cez dieru. Takto pokračujeme, až kým nie je záplata prišitá. Nezabudnite prešiť záplatu aj trochu ďalej, aby ste zabránili ďalšiemu páraniu.
 5. Na odpárané vrecko položte pripravenú nažehlovačku a potom nažehlite, aby ste zakryli stehy. Nažehlovačku prežehlujte cez látku asi 10 sekúnd.
 6. Následne môžete ešte obšiť.
 7. Na záver prišite vrecko k nohaviciam tak, ako to bolo pôvodne.
 8. Hotovo. Dieru ste zaplátali.

Tuto techniku na zaplátanie dier na nohaviciach môžete samozrejme využiť aj na iné kusy oblečenia.

Tip: Toto by ste mali vedieť predtým, ako sa pustíte do šitia oblečenia.

Ďalšie spôsoby, ako zachrániť poškodené oblečenie

Ak sa vám podarilo obliať alebo roztrhnúť najobľúbenejší kúsok vášho šatníka, určite nezúfajte a nehádžte flintu do žita. Existujú aj ďalšie možnosti, ako oblečenie zachrániť a aj napriek poškodeniu ďalej využiť.

Móda

Roztrhané džínsy sú späť v móde. Skombinujte ich s farebnými blejzrami, tričkami s potlačou skupín alebo interpretov a čižmami.

Roztrhané pančuchy sa dlho považovali za niečo nemravné. No pančuchy s dierami sa stali veľmi obľúbeným módnym trendom nielen u známych osobností. Často zdobia outfity aj na našich uliciach a dodavju celému vzhľadu štipku drsnosti.

Krajčírstvo

Aby ste sa zbytočne doma netrápili a nemrhali časom, zaneste oblečenie ku krajčírke. Tá vám zašije každú dieru tak, aby ani nebolo vidno, že tam nejaká predtým bola.

Improvizácia

V prípade, ak sa vám podarilo roztrhnúť vaše obľúbené sako, skúste porozmýšľať, či mu neskrátiť rukávy a spraviť z neho napríklad vestu.

Obliali ste si obľúbené tričko farbou a neviete, ako vyčistiť škvrny z bieleho oblečenia? Využite rôzne techniky farbenia, ako je napríklad batikovanie a podobne.

Kto by nepoznal predrené rifle v oblasti stehien. Ani to ale nemusí znamenať zbohom tomuto kúsku oblečenia. Vezmite nožnice a urobte si nové štýlové riflové kraťasy.

Patchwork

Patchwork je technika zošívania rôznych kúskov látok za účelom tvorby nových vzorov a obrazcov. Zošívaním kúskov farebných textílií a látok a ich kombináciou vznikajú hotové umelecké diela. Táto technika určite zabaví nielen vás, ale aj deti.

Urobiť si môžete vlastné originálne deky, poťahy, tašky, vankúše aj rôzne vkusné doplnky do vášho bytu bez toho, aby ste roztrhané oblečenie museli vyhadzovať.

Posledné využitie

Je váš kúsok oblečenia už naozaj v poslednom ťažení a žiadna záplata ani iný spôsob opravy nepomôžu? Ani tak ho nemusíte vyhadzovať. Predrené tričká, ktoré už to majú naozaj za sebou môžete rozstrihať a urobiť si z nich praktické handry na upratovanie. Prečo utrácať toľko peňazí za špeciálne upratovacie handry, keď stačí rozstrihať staré fľakaté tričko?

Tip: Viete ako vyčistiť škvrny z oblečenia?

Záver

Svojim správaním môžete ušetriť nielen planétu, ale aj vaše peniaze. Stačí sa len zamyslieť, ako sa dá daný kúsok, či už oblečenia, nábytku alebo čohokoľvek iného, využiť. Popolnice nie je vždy tá jediná možná cesta.

Teraz vám prajeme už len veľa zábavy pri vašom ďalšom projekte!

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

 

Obrazok: unsplash.com

 

About the author

You may also like

Výber dokonalých svadobných obrúčok

Sledovanie trendov pri výbere svadobných obrúčok je dôležitou