Viete, ako určiť správnu veľkosť topánok?

Viete, ako určiť správnu veľkosť topánok?

- in Rady a tipy
2243
Komentáre vypnuté na Viete, ako určiť správnu veľkosť topánok?
Viete, ako určiť správnu veľkosť topánok?Viete, ako určiť správnu veľkosť topánok?

Či hľadáte vychádzkovú obuv alebo bežecké topánky, určite sa vám zíde, keď budete poznať veľkosť svojho chodidla. Najmä, ak objednávate topánky online.

Ak pravidelne nosíte topánky, ktoré sú príliš veľké, malé alebo úzke, môže to spôsobiť hneď niekoľko problémov. Medzi najbežnejšie patria opuchy, pľuzgiere, deformácia nohy, nesprávna obuv má však vplyv aj na držanie tele, rovnováhu a koordináciu.

Viete, ako si zmerať chodidlo, aby ste našli dobre padnúcu obuv? Na čo dbať pri výbere vychádzkovej obuvi alebo čižiem?

Ako zmerať veľkosť chodidla?

Ak chcete získať čo najpresnejšie hodnoty, je potrebné zmerať nielen dĺžku, ale aj šírku chodidla. Hoci existujú rôzne typy chodidiel, spôsob, ktorý vám predstavujeme, je všeobecný a výpovedný pri meraní mužských, ženských aj detských nôh.

Čo budete potrebovať:

  • Papier
  • Pero
  • Krajčírsky meter alebo pravítko

Ako zmerať dĺžku chodidla?

  1. Pre čo najpresnejšie meranie je najlepšie merať si chodidlá na konci dňa. Chodidlá majú tendenciu opúchať počas dňa a môžu mať o niečo väčšie rozmery večer ako ráno.
  2. Pred meraním si oblečte rovnaké ponožky, ktoré plánujete nosiť s topánkami.
  3. Prilepte kus papiera na tvrdú podlahu, aby sa papier nešmýkal.
  4. Postavte sa jednou nohou na papier a mierne sa pokrčte v kolenách. Môžete tiež sedieť na stoličke, ale uistite sa, že máte nohy pevne na zemi.
  5. Perom alebo ceruzkou obkreslite obrys chodidla na papieri. Držte ju kolmo na papier.
  6. Ak je to možné, požiadajte inú osobu, aby vám pomohla s týmto krokom. Takto môžete udržať nohy v pokoji a zachytiť čo najpresnejšie meranie.
  7. Opakujte postup s druhou nohou. Je bežné, že nohy človeka majú dve mierne odlišné veľkosti.
  8. Označte si špičku palca na nohe a vonkajšiu časť päty a pomocou pravítka alebo metra zmerajte vzdialenosť medzi týmito dvoma bodmi. Táto miera predstavuje dĺžku vašich chodidiel.
  9. Ak sú vaše chodidlá dvoch rôznych veľkostí, pri výbere topánok použite rozmery väčšieho chodidla.

Ako zmerať šírku chodidla?

Pri meraní šírky chodidla postupujte rovnako ako pri meraní dĺžky, ešte lepšie, ak si zapíšete obe miery naraz. Na obryse chodidla si označte body v najširšej časti chodidla. Pomocou pravítka alebo metra zistite mieru.

Tipy na správne meranie chodidiel

  1. Chodidla si zmerajte pred každým nákupom topánok. Nespoliehajte sa na to, že aj po roku máte rovnakú veľkosť.
  2. Zmerajte obe nohy v stoji aj v sede.
  3. Nespoliehajte sa však iba na veľkosť topánok. Tak ako je to pri oblečení, veľkosť uvedená v popise obuvi a vo vnútri topánky sa môže líšiť v závislosti od značky. Veľkosť chodidla, ktorú ste zistili meraním, je len východiskovým bodom pri výbere správnej obuvi.
  4. Skontrolujte hĺbku topánky. Topánka by mala byť dostatočne hlboká, aby sa do nej zmestili vaše prsty, najmä ak máte kladivkové prsty alebo iné stavy. Ak je špička topánok príliš malá, vaše prsty sa budú trieť o vrch topánky a budete mať mozole alebo rany.
  5. Kúpte si obuv, ktorá zodpovedá celkovému tvaru vašej nohy.
  6. Skontrolujte priestor v špičke topánky. Postavte sa a uistite sa, že medzi vaším najdlhším prstom a koncom topánky ostáva priestor približne na šírku vášho prsta.
  7. Topánky si vždy vyskúšajte, aby ste zistili, či sú pohodlné a dobre sedia. Pri chôdzi by sa vám päta nemala šmýkať. Problém je, aj keď na chodidle cítite švy topánky.
  8. Nespoliehajte sa na to, že sa topánky časom natiahnu. Mali by dobre sedieť už v okamihu, keď si ich kúpite.
  9. Preskúmajte podrážky. Sú dostatočne pevné, aby poskytovali ochranu pred ostrými predmetmi? Poskytujú nejaké odpruženie?

Ako by vám mali sedieť topánky

Keď už máte predstavu o svojej veľkosti, je dôležité vedieť, ako by mali topánky sedieť. Toto sa môže líšiť v závislosti od toho, či kupujete nízku alebo členkovú obuv. Tiež je rozdiel v tom, či vám do botníka majú pribudnúť bežecké tenisky, šľapky alebo topánky do vody.

Vychádzková obuv: mala by poskytovať viac priestoru na nohy, najmä priestoru na prsty. Úzka špička môže obmedzovať svaly na chodidle, čo môže znepríjemňovať chôdzu. Práve pri tomto type topánky je dôležité, aby medzi vaším najdlhším prstom a špičkou topánky bol voľný priestor približne na šírku prsta.

Bežecké topánky: voľný priestor v špičke je ešte dôležitejší pri bežeckej obuvi. Vaša bežecká obuv môže byť o polovicu väčšia ako vaša vychádzková obuv, no zároveň by mala dobre priliehať k celej nohe.

Členková obuv: keďže končí vyššie na nohe, otvor by mal byť dostatočne veľký, aby nohy pohodlne vkĺzli do topánky.

Zimné čižmy: na skúšanie zimných čižiem si obujte hrubšie ponožky, aby ste mali istotu, že vás v zime nebudú nikde tlačiť ani odierať na päte. Vyskúšajte trochu širší strih alebo väčšiu veľkosť.

Sandále a šľapky: mali by pevne sedieť a pevne držať nohu. Mali by poskytovať dostatočný priestor v prednej a zadnej časti chodidla. Ak vaše prsty visia cez prednú časť sandálu, znamená to, že vaše sandále sú príliš malé. To isté platí, ak vaša päta ide cez zadnú časť podrážok. Ak sa vaša noha v sandále kĺže, vyskúšajte rôzne štýly remienkov pre lepšie prispôsobenie a pohodlie. To isté platí aj pre šľapky.

Znaky, že možno nosíte nesprávnu veľkosť topánok

Keď topánka sedí správne, mali by ste byť schopní vykonávať požadovaný pohyb – či už je to chôdza, beh alebo šport, a to pohodlne a s istotou vo vašich chodidlách. Existuje niekoľko varovných signálov, ktoré vám môžu naznačiť, že nosíte nesprávnu veľkosť topánok, napríklad:

  • Špička je príliš tesná. Ak je topánka príliš malá, môžete cítiť štípanie alebo podráždenie na okraji palca na nohe alebo malíčka.
  • Vaše päty alebo členky sú podráždené. Ak je topánka príliš vysoká, môžete spozorovať začervenanie alebo pľuzgiere na členkovej kosti.
  • Klenba topánky je na nesprávnom mieste. Ak je topánka príliš veľká, klenbu môžete cítiť príliš blízko k päte. V príliš malej topánke môže byť klenba za príliš blízko k brušku chodidla.
  • Pri chôdzi vám z topánky vykĺzne päta. V príliš veľkej topánke sa to môže stať, aj keď sú šnúrky pevne zaviazané.

Aby topánka sedela čo najlepšie

Pri kúpe topánok je určite dobré poznať veľkosť chodila. Treba si však uvedomiť, že topánky sa líšia od typu k typu a rovnako dôležitý je aj strih, šitie a materiál.

Strih topánok určuje to, aký máte pocit z chôdze. Inak je šitá bežecká obuv, inak vychádzková, trekingová a pod.

Niektoré látky sú pružnejšie a mäkšie ako iné. Najvhodnejšie na topánky sú koža a prírodné materiály. Sú mäkké, priedušné a prispôsobia sa tvaru vašej nohy. Aj preto sú najviac preferované aj pri výrobe zdravotnej obuvi. Vyhnite sa syntetickému materiálu, ten vašej nohe škodí.

Tip: Poznáte výhody nosenia kvalitnej zdravotnej obuvi?

Pri chôdzi aj pri športových aktivitách je nevyhnutné, aby topánka na nohe dobre sedela. Preto zvážte systém zatvárania. Šnúrky vám umožňujú topánku uvoľniť alebo utiahnuť, zips je zas fajn pre pohodlnejšie obúvanie topánky.

Pár tipov na záver

Ak kupujete topánky online, nemáte možnosť si topánky vyskúšať ešte pred kúpou. Ak máte špeciálne potreby na obuv, ako je ortopedická alebo diabetická obuv, potom bežný obchod s obuvou nemusí mať to, čo potrebujete. Nakupujte u špecializovaných predajcov.

Pozorne si prečítajte popis. Na obrázkoch môžu vyzerať, že sú vyrobené z pravej kože, ale potom môže popis odhaliť, že sú v skutočnosti vyrobené z umelej kože, čo nemusí byť to, čo hľadáte.

Prezrite si obrázky, no skúste nájsť aj obrázky od zákazníkov, aby ste videli, ako vyzerajú v skutočnosti. Takto napríklad lepšie zistíte farby, ktoré nie sú vždy presne reprodukované na oficiálnych fotografiách obchodu. Čítajte recenzie a hodnotenia. Na záver skontrolujte podmienky výmeny alebo vrátenia.

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webo

You may also like

Výber dokonalých svadobných obrúčok

Sledovanie trendov pri výbere svadobných obrúčok je dôležitou