Oblečte sa do zdravia

Oblečte sa do zdravia

- in všetky
2628
Komentáre vypnuté na Oblečte sa do zdravia

Súčasný trend je byť zdravý. Dávame si viac pozor na to, čo konzumujeme a na kozmetiku, ktorú každodenne používame. BIO trend však nesúvisí iba s potravou a hygienou. Ak sa chceme skutočne dôkladne starať o svoje zdravie, mali by sme myslieť aj na oblečenie, ktoré nosíme. Vedeli ste, že aj to má na našu životosprávu veľký vplyv?

Chemické verzus prírodné látky

Koža je najväčším ľudským orgánom a mnohí dbáme na to, aby sme používali prírodnú, zdravie a ekosystém nezaťažujúcu kozmetiku. Myslíme však aj na to, že koža je takmer nonstop v kontakte s oblečením a látky, z ktorých je oblečenie vyrobené môžu byť zdraviu škodlivé?

Obr. 8.1 Dámsky kabát zo 100% konopnej látky farbený BIO farbou od Hoja Hemp
Obr. 8.1 Dámsky kabát zo 100% konopnej látky farbený BIO farbou od Hoja Hemp

Naši predkovia nosili oblečenie z panensky čistých prírodných materiálov, pričom najčastejšie to boli vlákna z ľanu, žihľavy a konope. Naše oblečenie má okrem skrášľovacej funkcie aj ďalšiu veľmi dôležitú funkciu – chrániť nás. Bohužiaľ, toto si často krát vôbec neuvedomujeme. Oblečenie nás chráni pred rôznymi negatívnymi vplyvmi životného prostredia – rádioaktívnym žiarením, kozmickým a geopatogénnym žiarením, pred statickou elektrinou a inými. Prírodné látky neošetrené chemickými látkami a farbivami prirodzene dýchajú a vo veľkej miere absorbujú pozitívne vplyvy okolia a odstraňujú tie škodlivé.

Najpoužívanejšou látkou v odevnom priemysle je bavlna. Aby sa znížili náklady na jej pestovanie, používajú sa pesticídy a herbicídy a pri jej spracovávaní sa používajú ďalšie zdraviu škodlivé látky ako ropa, uhlie, zemný plyn a celulóza.

<a class="pop-img-bd" href="http://modnenovinky tamiflu for kids.sk/wp-content/uploads/2016/01/8.2.jpg” rel=”attachment wp-att-79″>Obr. 8.2 Dámsky kabát z čistého ľanu od výrobcu Pohan
Obr. 8.2 Dámsky kabát z čistého ľanu od výrobcu Pohan

Syntetické vlákna, ktoré sa kombinujú s bavlnou alebo sú z nich vyrobené celé kusy odevov uvoľňujú toxíny, ktoré boli pri výrobe použité. Tieto sa nosením vstrebávajú do kože a narušujú prirodzený priebeh metabolických procesov. V jednoduchosti povedané – veľmi negatívne vplývajú na naše zdravie a rokmi nosenia ho poškodzujú. Napríklad používanie syntetickej spodnej bielizne môže u žien spôsobovať neplodnosť a u mužov zvýšenie možnosti impotencie. Ďalšie ohrozenia vyplývajúce z nosenia syntetických látok sú dermatologické choroby, exémy a rôzne alergické reakcie aj u ľudí, ktorí pred tým nemali s alergiami problémy.

Prírodné látky pre zdravie

Ako sa vyvarovať vyššie spomenutým zdravotným komplikáciám? Obohaťte svoj šatník o „zdravé“ textílie. Nemusíte rovno vyhodiť všetko svoje oblečenie, ale dbajte na to, aby ste častejšie nosili ekologicky čisté tkaniny. V súčasnosti nájdete množstvo výrobcov zdravého oblečenia, ktorí ponúkajú nádherné módne kusy. Pre príklad uvádzame slovenského výrobcu konopného oblečenia Hoja Hemp alebo výrobcu ľanového oblečenia Pohan. Napríklad konope sa považuje za najekologickejšiu plodinu. Medzi jej mnohé benefity patria napríklad jej vynikajúce izolačné vlastnosti – v zime zohrieva a v lete príjemne chladí. Konopná tkanina sa nosením zjemňuje a má veľmi dlhú životnosť. Odráža 100% UV žiarenia a navyše odpudzuje komáre. Zdravá móda môže navyše veľmi dobre vyzerať, veď pozrite sa sami.

 

 

 

Foto: © ZoomTeam / Dollar Photo Club

About the author

You may also like

Výber dokonalých svadobných obrúčok

Sledovanie trendov pri výbere svadobných obrúčok je dôležitou