Aj ten najligotavejší, najluxusnejší šperk časom stratí lesk. To však nie je koniec sveta ani jeho nosenia. Stačí len vedieť, čo si ktorý kov vyžaduje a ako sa o šperky z neho zhotovené starať. Aby ostali čo najdlhšie krásne a žiarivé.
Budete prekvapení, no stačí skutočne iba niekoľko základných vecí či potravín z kuchyne, ktoré má doma snáď každý a vaše matné náramky, retiazky či náušnice budú razom na nepoznanie.
Jednoduché spôsoby čistenia šperkov
Inak sa logicky staráme o strieborné visiace náušnice a inak o prsteň zo zlata. Kým na strieborné šperky je skvelá a veľmi účinná zubná pasta, s ktorou bez ťažkostí šperky zbavíte začernania, na zlato je zasa dobré použiť obyčajný prášok do pečiva. Áno, neverili by ste, ako rýcho a efektne obnoví stratený lesk zlatých cenností.
Funguje aj ponoriť zlaté či strieborné šperky do nádoby s vodou s troškou bežného saponátu. Ešte lyžička jedlej sódy a už len nechať prevrieť.
Prípadne je možnosť namočiť šperky na noc do piva a ráno už len prepláchnuť.
Čo zaberá na čistenie chirurgickej ocele?
Obľúbené oceľové šperky, ale i striebro a zlato získajú stratený lesk a farbu aj tak, že ich vložíme do nádobky na dne vystlanej alobalom, zasypeme ich soľou a dáme vyvariť.
Všetko sa potom úžasne leskne, ako nové, skutočne.
Na rôzne typy šperkov zaberá aj kuchynská soľ pomiešaná s citrónovou šťavou. V tejto zmesi šperky chvíľu necháme a následne ich po vybraní opláchneme čistou vodou. Stačí už len vysušiť a pretrieť handričkou.
Strieborné či oceľové šperky nosením aj nesprávnym uložením prirodzene sčernajú. Aj tu však existuje pomoc. Ak ich uložíme každý samostatne do čierneho papiera, v suchu a na chladnejšom mieste, mali by ostať lesklé a bez začernania, až kým ich znova nevytiahneme.